سرور ابری
سرور ابری چیست؟ سرور های ابری چگونه کار می کند؟

سرور ابری چیست؟

یک تعریف ساده سرور ابری این است که سرورهای ابری سرورهای مجازی (نه فیزیکی) هستند که در یک محیط رایانش ابری اجرا می‌شوند و در صورت تقاضا توسط کاربران نامحدود قابل دسترسی هستند.

سرورهای ابری درست مانند سرورهای فیزیکی کار می کنند و عملکردهای مشابهی مانند ذخیره داده ها و اجرای برنامه ها را انجام می دهند. از آنجایی که سرویس‌های ابری توسط ارائه‌دهندگان شخص ثالث میزبانی می‌شوند، منابع محاسباتی را از طریق شبکه، اغلب از طریق اینترنت، ارائه می‌کنند.

سرورهای ابری با استفاده از نرم افزار مجازی سازی (معروف به هایپروایزر) برای تقسیم سرورهای فیزیکی به چندین سرور مجازی ایجاد می شوند. هایپروایزر قدرت پردازش سرور را انتزاعی می کند و آنها را با هم جمع می کند و سرورهای مجازی ایجاد می کند.

سرور ابری
سرور ابری

سرورهای ابری چگونه کار می کنند؟

اکنون که می دانید سرور ابری چیست، بیایید به نحوه عملکرد آنها نگاه کنیم. سرورهای موجود در فضای ابری درست مانند سرورهای سنتی عمل می کنند، اما با یک تفاوت کلیدی – از آنجایی که از راه دور به آنها دسترسی دارند، می توانند تقریباً در هر مکانی قرار گیرند. در مقابل، سرورهای سنتی یا اختصاصی معمولاً در محل میزبانی می‌شوند و فقط کاربران در آن مکان می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

همچنین، برخلاف سرورهای اختصاصی، سرورهای ابری امکان به اشتراک گذاری حافظه و قدرت پردازش را در سرورهای متصل (مجازی) فراهم می کنند. با توجه به دسترسی آنها به فضای سرور، سرورهای ابری می توانند برای تامین انرژی هر نوع مدل تحویل محاسبات ابری، از جمله زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS)، پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) و نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) استفاده شوند. سرورهای داده ابری همچنین تمامی نرم افزارهای مورد نیاز برای اجرا را در خود دارند، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد ارتقاء وجود ندارد.

تفاوت بین سرور ابری و سرور سنتی چیست؟

سرورهای ابری مانند سرورهای سنتی عمل می کنند زیرا هر دو قدرت پردازش، برنامه ها و ذخیره سازی را ارائه می دهند. با این حال، از آنجایی که سرورهای ابری از راه دور قابل دسترسی هستند، به طور کلی پایدارتر و ایمن تر از سرورهای سنتی هستند.

سرور ابری
سرور ابری

تفاوت اصلی بین یک سرور ابری و یک سرور سنتی این است که یک سرور ابری را می توان در میان بسیاری از کاربران از طریق یک پلت فرم در دسترس، اغلب از طریق شبکه ای مانند اینترنت، به اشتراک گذاشت. یک سرور سنتی (اختصاصی) فقط توسط یک شرکت یا نهاد مشخص قابل دسترسی است. در حالی که سرورهای ابری همان عملکردهای سرورهای فیزیکی را انجام می دهند، سرورهای ابری به جای اینکه در سایت راه اندازی و مدیریت شوند، میزبانی و از طریق شبکه تحویل داده می شوند. تفاوت دیگر بین سرورهای ابری در مقابل سرورهای فیزیکی این است که سرورهای ابری ظرفیت محاسباتی نامحدودی را ارائه می دهند، اما سرورهای فیزیکی به زیرساخت یا ظرفیت محاسباتی موجود محدود می شوند.

هنگام مقایسه یک سرور ابری با سرور فیزیکی، سرورهای فیزیکی معمولاً نسبت به سرورهای ابری قابل تنظیم‌تر هستند و قدرت پردازش بیشتری، حافظه دسترسی تصادفی اضافی و دسترسی به قدرت پشتیبان ارائه می‌دهند.

مزایای سرورهای ابری

 1. مقیاس پذیری
  هیچ محدودیتی برای میزان قدرت محاسباتی که به آن دسترسی دارید وجود ندارد و ارتقای حافظه یا فضای خود برای پشتیبانی از کاربران بیشتر آسان است و سرورهای ابری را به گزینه خوبی برای شرکت هایی تبدیل می کند که در حال رشد هستند.
 2. امنیت
  سرورهای رایانش ابری در برابر بارهای بیش از حد کاربران آسیب پذیر نیستند و هرگونه مشکل نرم افزاری مانند برنامه های قدیمی یا ویرایش نادرست داده ها از محیط محلی شما جدا می شود.
 3. قدرت پردازش
  سرورهای رایانش ابری برای به اشتراک گذاشتن قدرت محاسباتی برای بارهای کاری مختلف به یکدیگر متصل می شوند، بنابراین می توانند نقش کلیدی در ساخت برنامه ها، ابزارها یا محیط ها داشته باشند.
 4. قابلیت اطمینان
  سرورهای ابری اتصال مطمئن و بدون وقفه و دسترسی سریع به کاربران مجاز را فراهم می کنند.
 5. انعطاف پذیری
  کار از طریق سرورهای ابری به افراد امکان می‌دهد از مکان‌های مختلف به همان سرور دسترسی داشته باشند، بنابراین نیروی کار منعطف را قادر می‌سازد. بعلاوه، سرورهای ابری می‌توانند با مقیاس‌بندی سریع برای نیازهای محاسباتی مختلف، بارهای کاری مختلفی را در خود جای دهند.
 6. توان مالی
  سرورهای ابری هزینه‌های سخت‌افزاری و هزینه‌های انرژی کمتری را برای شرکت‌ها ارائه می‌کنند، زیرا اکثر ارائه‌دهندگان قیمت‌های پرداختی را ارائه می‌کنند، به این معنی که قدرت و منابع محاسباتی را می‌توان به طور خودکار بر اساس تقاضا مقیاس‌بندی کرد.

نحوه انتخاب سرور ابری

انتخاب سرور محاسبات ابری مناسب به نیازهای سازمان یا کسب و کار شما بستگی دارد. با این حال، انتخاب اغلب به ترکیبی از بودجه، پیکربندی فناوری، و شهرت ارائه دهنده بستگی دارد. رایج ترین سرور ابری مستقر در ابر عمومی است که در آن ارائه دهندگان شخص ثالث سرورها و سایر زیرساخت ها را در اختیار دارند و مدیریت می کنند در حالی که مشتریان به خدمات محاسباتی بر اساس تقاضا دسترسی دارند. ابر خصوصی میزبانی سرورهای ابری را به صورت خصوصی ارائه می‌دهد، بنابراین آنها با افراد یا سازمان‌های دیگر به اشتراک گذاشته نمی‌شوند و این گزینه را ایمن‌تر می‌کند. قبل از اینکه سرور ابری خود را با یک ارائه دهنده بسازید، معمولاً هنگام انتخاب از بین انواع مختلف گزینه های رایانش ابری، اولویت بندی نیازهای خود مفید است.

سرور ابری
سرور ابری

 

در اینجا مراحلی وجود دارد که باید هنگام انتخاب سرور ابری رعایت کنید:

 • تعیین کنید که آیا دارای بار کاری متغیر یا حجم کاری حساس به داده هستید. سرورهای ابری برای بارهای کاری متغیر مناسب هستند در حالی که سرورهای فیزیکی برای بارهای کاری حساس به داده ساخته شده اند.
 • نیازهای خود را بر اساس بودجه، ارائه دهنده و الزامات فناوری طبقه بندی کنید.
 • نیازهای امنیتی خود را مشخص کنید و تصمیم بگیرید که آیا می توانید به دلیل تقاضای غیرمنتظره از استفاده از یک ابر عمومی، قطعی یا سایر مشکلات عملکردی را حفظ کنید.
 • در نظر بگیرید که اگر استقرار ترکیبی، ترکیبی از زیرساخت های ابری و در محل، با دسترسی به بهترین های هر دو جهان، نیازهای شما را بهتر برآورده کند.