ILO
Integrated Lights-Out (iLO) چیست و تنظیم آن چگونه انجام می شود؟

Integrated Lights-Out (iLO) چیست؟

 

Lights-Out یکپارچه (iLO) یک فناوری مدیریت اختصاصی است که در محصولات HPE تعبیه شده است که امکان دسترسی کنترل از راه دور به سرورهای ProLiant را حتی بدون اتصال به شبکه اصلی سازمان، که منشأ نام “Lights Out” است، می دهد.

 

 

مدیریت خارج از باند چگونه کار می کند؟

 

مدیریت خارج از باند از طریق یک اتصال شبکه استاندارد کار می کند، اما اتصالی است که منحصراً به منظور مدیریت از راه دور وجود دارد. مدیریت خارج از باند بسیار شبیه یک درب جانبی یا ورودی مخفی عمل می کند، که در آن دسترسی به تعداد محدودی از متخصصان فناوری اطلاعات محدود می شود و شبکه خارج از باند را به طور قابل ملاحظه ای ایمن تر از شبکه استاندارد “در باند” می کند.

 

علاوه بر یک نقطه دسترسی بسیار ایمن تر، مدیریت خارج از باند نیز حتی اگر سرور یا دستگاه شبکه خاموش باشد، در حالت خواب یا در غیر این صورت آفلاین باشد و از طریق دسترسی به شبکه معمولی در دسترس نباشد، عمل می کند. این می تواند برای دسترسی از راه دور به دستگاه ها در تعطیلات آخر هفته، تعطیلات یا خارج از ساعات کاری استفاده شود، یا می توان از آن برای راه اندازی مجدد یا بازیابی دستگاه هایی که خراب شده اند استفاده کرد.

 

 

چرا یک سازمان به iLO نیاز دارد؟

 

در محیط غنی از داده و محاسبات امروزی، سازمان‌های سازمانی برای حفظ عملکرد و خدمات دیجیتال حیاتی به آپتایم ۲۴×۷ متکی هستند. اگر شبکه از کار بیفتد، یا اگر دستگاهی خاموش باشد، در حالت خواب، خواب زمستانی یا غیرقابل دسترس باشد، iLO گزینه ای برای راه اندازی مجدد از راه دور دارایی های حیاتی IT مانند روترها، فایروال ها، سرورها، سوئیچرها، ذخیره سازی، برق و سخت افزار مخابراتی ارائه می کند. برای بازگرداندن شبکه به صورت آنلاین.

 

اگر مدیر فناوری اطلاعات یک سازمان نیاز به دسترسی به این دستگاه ها داشته باشد، به طور سنتی از یک شبکه اترنت استفاده می کند، اما این نقطه دسترسی می تواند در زمان بحران دیجیتال کافی نباشد. اگر دارایی های IT خارج از سایت باشند، در اتاق سرور قفل شده باشند، یا از متخصصان فناوری اطلاعات مورد نیاز برای اصلاح وضعیت جدا شوند، این لحظات بحران بیشتر تشدید می شود.

 

برای مدیران شبکه، اتصال 24×7 آپتایم حیاتی است. این اتصال می‌تواند توسط هر تعداد چیز مانند خطاهای پیکربندی، خطاهای انسانی، رویدادهای آب‌وهوا یا حمله انکار سرویس توزیع‌شده قطع شود. iLO یک ضرورت در جعبه ابزار یک سازمان برای جلوگیری از توقف پرهزینه است که می تواند تجارت را متوقف کند.

 

 

چگونه HPE iLO منحصر به فرد است؟

 

قابلیت‌های کلیدی HPE Integrated Lights-Out (iLO) در همه سرورهای ProLiant Gen8 و Gen9، پیشنهادات مجوز مقیاس‌پذیر راه‌حل، و ویژگی‌های برنامه تلفن همراه که از کارکنان فناوری اطلاعات پشتیبانی می‌کنند، در هر کجا و در هر زمان تعبیه شده است. HPE iLO راه اندازی سرور را ساده می کند، دسترسی به انبوهی از اطلاعات سلامت سرور را فراهم می کند، مدیریت در مقیاس را امکان پذیر می کند و قدرت سرور و کنترل حرارتی را بهبود می بخشد، و همچنین مدیریت اولیه از راه دور را ارائه می دهد.

 

برای کمک به مدیریت آسان‌تر سرورهای خود، این فرآیند مدیریت تعبیه‌شده روی یک تراشه ریزپردازنده جداگانه اجرا می‌شود (به همین دلیل به آن «مدیریت خارج از باند» می‌گویند). به این ترتیب، HPE iLO در دسترس باقی می ماند، حتی زمانی که سرور دچار مشکل می شود. می‌توانید از iLO برای تعیین دقیق مشکل استفاده کنید و سپس آن را سریع و کارآمد برطرف کنید، حتی اگر قادر به روشن کردن سرور خود نباشید. مدیریت HPE iLO مجموعه ای غنی از قابلیت ها را ارائه می دهد که تهیه سیستم، عیب یابی و به روز رسانی سیستم عامل را خودکار و ساده می کند.

 

HPE SmartStart فراتر از مدل قبلی خود، یک قابلیت استقرار و نگهداری سرور است که در سرورهای HPE ProLiant Gen8 و Gen9 تعبیه شده است. مزیت اصلی این است که دیگر نیازی به وارد کردن یا برخورد با هیچ رسانه فیزیکی ندارید.

 

با HPE Intelligent Provisioning، می توانید سرورها را سریعتر مستقر کنید تا بر پیچیدگی نگهداری و استقرار سرور غلبه کنید:

 

1- ارائه گام به گام کمک استقرار سرور HPE ProLiant به روشی ساده و سازگار.

 

2- ساده‌سازی پیکربندی سیستم با رویکردهای هدایت‌شده، مبتنی بر پروفایل یا اسکریپت برای ادغام یکپارچه با فرآیندهای استاندارد فناوری اطلاعات.

 

3- تشخیص خودکار قدیمی بودن نرم افزار سیستم و دانلود آخرین به روز رسانی.

 

 

پیکربندی یک آدرس IP ثابت (iLO 5 Configuration Utility)

 

این مرحله فقط در صورتی لازم است که بخواهید از یک آدرس IP ثابت استفاده کنید. هنگامی که از آدرس دهی IP پویا استفاده می کنید، سرور DHCP به طور خودکار یک آدرس IP برای iLO اختصاص می دهد.

برای ساده‌تر کردن نصب، شرکت Hewlett Packard استفاده از DNS یا DHCP با iLO را توصیه می‌کند.

 

 1. (اختیاری) اگر از راه دور به سرور دسترسی دارید، یک جلسه کنسول راه دور iLO را شروع کنید.
 2. راه اندازی مجدد یا روشن کردن سرور.
 3. F9 را در صفحه POST سرور فشار دهید.ابزارهای سیستم UEFI شروع می شود.
 4. روی System Configuration کلیک کنید.
 5. روی iLO 5 Configuration Utility کلیک کنید.
 6. DHCP را غیرفعال کنید بعد روی گزینه های شبکه کلیک کنید و بعدش هم OFF را در منوی DHCP Enable انتخاب کنید.

کادرهای IP Address، Subnet Mask و Gateway IP Address قابل ویرایش هستند. وقتی DHCP Enable روی ON تنظیم شده است، نمی توانید این مقادیر را ویرایش کنید.

 • 7.مقادیر را در کادرهای IP Address، Subnet Mask و Gateway IP Address وارد کنید.
 • 8.برای ذخیره تغییرات و خروج، F12 را فشار دهید.iLO 5 Configuration Utility از شما می خواهد تأیید کنید که می خواهید تغییرات پیکربندی معلق را ذخیره کنید.
 • 9.برای ذخیره و خروج، روی Yes – Save Changes کلیک کنید، iLO 5 Configuration Utility به شما اطلاع می دهد که iLO باید بازنشانی شود تا تغییرات اعمال شوند.
 • 10.روی OK کلیک کنید.iLO بازنشانی می شود و جلسه iLO به طور خودکار پایان می یابد. تقریباً در 30 ثانیه می توانید دوباره وصل شوید.
 • 11.از سرگیری فرآیند بوت عادی:
 • کنسول راه دور iLO را راه اندازی کنید.
  iLO 5 Configuration Utility هنوز از جلسه قبل باز است.
 • چندین بار ESC را فشار دهید تا به صفحه پیکربندی سیستم بروید.
 • برای خروج از System Utilities و از سرگیری فرآیند بوت معمولی، روی Exit کلیک کنید و بوت سیستم را از سر بگیرید.